Děj Společenstva...

26. července 2008 v 12:26 | Avilan |  Společenstvo prstenu
Na začátku Společenstva Frodo zjistí, že jeho prsten, který dostal od Bilba, je ten Jeden prsten, jenž vlastnil Sauron a stále po něm touží. Frodo se zalekne a nakonec se rozhodne, s pomocí Gandalfa Šedého, že prsten musí za každou cenu dostat do Roklinky. S Frodem má jít také Sam, neboť je mu věrný. Cestou narazí na své kamarády Smíška a Pipina, kteří se k němu přidají, neboť ví, že Frodo má velký úkol a že jej sám nezvládne. Po strastiplné cestě se dostanou do Temného Hvozdu, kde zabloudí. Záchranou se pro ně stane až Tom Bombadil, pán Temného Hvozdu. Přes Mohylové Vrchy se dostanou do Hůrky, kde se setkají s Chodcem, tajemným mužem, jenž je bude doprovázet. Na Strážní věži Amon Súl, je Frodo raněn Morgulským nožem, který proti němu obrátil vůdce Nazgúlů a jediný, kdo jej může vyléčit, je Mistr Elrond z Roklinky. Ten jej uzdraví, ale rána se Frodovi nikdy úplně nezahojí. Na poradě o osudu prstenu se Frodo nabídne, že ponese Prsten a vhodí jej do Hory Osudu, kde jedině může být zničen. Aby na tento těžký úkol nebyl sám, přidají se k němu jeho kamarádi Sam, Pipin a Smíšek, po nich následuje Gandalf, který je nejzkušenější a má mnoho znalostí o nepříteli, tajemný Chodec, jenž se odhalil jako sám Aragorn, Boromir z Gondoru, Gimli, trpaslík z hor pod Ereborem a Legolas, elf a syn krále Thranduila z Temného Hvozdu. Společenstvo putuje k Mlžným horám, kde ale není možno projít. K Rohanské bráně také nemůžou jít, protože je to až příliš blízko Železnému pasu, kde sídlí Saruman, který se projevil jako zrádce a spojenec Saurona.Jediná cesta vede přes Morii.
Gandalf ale s touto cestou nesouhlasí, protože tam prý obchází stín a plamen, Durinova zhouba, jak se povídá mezi trpaslíky. Pouze Gimli je z toho nadšen, neboť v Morii vládne jeho bratranec Balin. Vydají se na cestu pod horami a bezmocně tápou a bloudí když se zdá, že Morie je opuštěná. Po několika dnech se dostanou do síně Mazarbul, Pamětní Síně, kde jsou knihy a svitky, ale celé spálené nebo rozsekané. Kolem se válí spousta koster, vypadá to, že v Morii jsou skřeti. Nezbývá jim než přečkat v síni noc a pak se vydat na cestu. Ráno se Pipin přiblíží ke studni, která jej podivně přitahuje a nutká, aby vyzkoušel jak je hluboká a tak hodí do studny kámen, po chvíli napjatého čekání se dole ozve žbluňknutí, které se rozlehne po celé síni a nakonec ozvěnou po celé Morii. V zápětí se ozvou bubny skřetů, a Společenstvo se dává na útěk, když probíhají přes můstek Khazad dúm, přepadne je Durinova zhouba, Morgothův balrog. Gandalf se s ním utká a padne z můstku i s nepřítelem.
Společenstvo otřeseno tragickou událostí se ukrývá ve Zlatém lese Lothlorienu, nyní známém pouze jako Lorien, kde najdou přístřeší a pomoc od Paní Galadriel. Ta je vyzbrojí na další pouť a na cestu jim připraví také malé loďky, s kterými poplují až k Raurorskému vodopádu. Odtud se chystají jít pěšky k Mordoru. Odpočinou si na Parth Galenu a tam se rozpráví, zda se půjde zachránit Gondor, nebo zda se půjde do Mordoru, Boromir přemlouvá Froda, aby se vypravil do Gondoru, neboť touží po Prstenu. Zaútočí na Froda a ten utíká zpátky k řece, kde ale nikdo není, protože se zatoulal s Boromirem daleko a ostatní jej šli hledat. Frodo chápe, že Prsten už působí na Družinu a usuzuje, že nejlepší bude, když se vydá do Mordoru sám. Ale než se ještě dostane daleko od břehu, Sam za ním skočí. Začne se topit, protože neumí plavat. Frodo jej vytáhne a oba se společně vydají na nebezpečnou cestu sami. Celé společenstvo je rozehnáno v lese a netuší, že k němu směřují Sarumanovi skřeti.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama