Imaginaerum

11. prosince 2011 v 10:19 | Avilan |  Nightwish
Po kratší prodlevě od vydání tohoto CD sem házím nějaké ty mé postřehy. Nemusím Vám asi říkat, že jsem unešená, nepředstavitelně překvapená. Na jednu stranu mám dojem, že Tuomas drobet změnil své předchozí songy na méně odvazové, méně metalové, ale tato změna směru, která na tomto albu proběhla, mě prostě uchvátila. Opravdu si připadám, jako bych procházela cirkusem, ale ne obyčejným. Na každém kroku narážím na jiné, tajemnější věci, kterých se bojím, ale zároveň se jich nemůžu dočkat...
Svět Imaginária!

A teď jednotlivé songy. Už jsem narazila na několik recenzí, a myslím si, že ta moje je docela zbytečná, protože bych jednoduše nepřestala chválit. Ale jediné, co musím vytknout, je to, že mi tohle album přijde až moc "pomalé". Ale po druhém, třetím poslechu i tahle chybička nějak zanikne.

Taikatalvi
Kouzelná zima, která navodí patřičnou atmosféru. Při poslechu této písně v podání Marca, se opravdu přenesete do sněhem zasněženého prostranství, které vás zavede do tajemného cirkusu, ve kterém nevíte, co vás čeká, jestli vyjdete ven šťastní, nebo zklamaní. Při téhle písni jednoduše přestanete nad vším přemýšlet, jen se ponoříte do těch nádherných tónů...

Storytime
Zpětně si říkám, proč tuhle písničku vpustili do světa jako první. Není ani zdaleka nejlepší, ani zdaleka neodpovídá pravému Imaginariu, protože jste do dějiště teprve vstoupili, jste zmatení, nevíte, co si máte myslet. V dálce slyšíte zvuky té osoby, kterou mnozí do dnešního dne nenáviděli. Stále ječí, až to uši rve. Ale co jste čekali v Imaginariu? Jste teprve na začátku pouti cirkusem, musíte se nejdřív pořádně porozhlédnout, Tuomas Vás chce trochu zmást. Opravdu chce pokračovat tak, jak minule skončil?

Ghost River
A najednou se nestačíte divit. Zní to, jakoby se vrátily staré časy. Rychlé tempo, ta dechberoucí melodie. A zase je tu ona. Ale už neječí, po úvodním vystoupení, ze kterého jste nebyli nijak unešení, je tu tohle. Ale štafetu rychle přebírá Marco a musíte pokyvovat hlavou do rytmu. Tahle píseň mi opravdu místy připomíná návrat do starých časů. Ale jsou to časy nové! Anette zazpívá, po chvíli ji raději vystřídá Marco. Nádherná kombinace, jejich hlasy skvěle ladí, dál vás provádějí tímto tajemným místem, ze kterého máte stále strach, vždyť jste téměř nic neslyšeli. Musíte se strachy otáčet, když slyšíte Marcův hlas. Pak ale přijde Anette, která tuto nejistotu odstraní svým krásným hlasem.

Slow, love, slow
A po rychlém rozjezdu nás musí něco zpomalit. Abychom toho neočekávali až příliš, z cirkusu se dostáváte do zakouřeného kabaretu. Jakobyste viděli muže u stolků hrát karty a mladé krásné ženy jim sedící na klíně, jak pozorují probíhající hru, ke které hraje Tuomas na klavír. V tom se objeví Anette, která svými tóny probudí život, ale Vás uklidní, když slyšíte v pozadí Marca. Jemné tóny naznačují, že tohle, co slyšíte, se Vám nezdá, všechno je pravda. Už nic nebude jako dřív, přišlo něco nového.

I Want My Tears Back
Musíte s sebou cuknout. Náhlé probuzení. Vyšli jste z kabaretu a jako byste se ocitli na severu. Tato píseň patří mezi ty, které Vám na delší dobu utkví v hlavě a musíte si ji stále připomínat. Tento neskutečný duet je výjimečný. Anette nepříjemně neječí, jen Vás dál provádí Imaginariem. S Marcem si hru užívají a vy s nimi. Už jste ani nečekali, že byste mohli slyšet píseň, která by potvrdila, že posloucháte metal, který se před tím někam vytratil. Ale opět jste na Severu, slyšíte ty melodie.
Když zpívají Anette s Marcem, nestačíte se divit, jak mohl Tuomas něco tak úžasného vykouzlit! Poté ztichnou a vy můžete vyskočit a tančit v rytmu severských melodií!

Scaretale
Opravdu děsuplný příběh... Další píseň, která patří podle mě mezi ty lepší, protože žádná píseń Imaginaera není špatná, jen jeho části jsou různé. Teď máte ale děs v očích. Vyskočí na Vás někde upír? S čím přijdou teď? Dětské sbory na strachu moc neuberou. A pak... Téměř dětská melodie, která připomíná blížící se Vánoce, která rychle změní spád a vy se opět noříte do hloubky Imaginaera. Kytary zvučí, bicí ohlušují, sbory Vás lekají. Je hluboká noc, vy se loudáte Imaginariem v noci. Anette Vás chce pořádně vyděsit! Jste v Imaginaeru, přece jste nečekali samé ukolébavky? Děsuplný hlas Vás nenechá odpočinout. Tohle jste přece jen nečekali. Anette drsňačka? Úžasné! Než si vše uvědomíte, je tu klidné tempo, které překoná Marco (? Nezní zrovna jako Marco). A opět jste v cirkuse s děsuplnými účinkujícími. Co Vám ukáží teď? Jejich představení bere na obrátkách, je stále zajímavější a tajemnější.
Něco se zvrtlo, píseň dostává nový spád. Jedeme znovu!

Arabesque
Je to snad mezihra? Dostanete se do další části cirkusu? Další čísla, další děs!

Turn Loose the Mermaids
Anettin sladký hlas v této písni opravdu vynikl. Ale čekali jste něco jiného, po minulé písni jste ovšem dostali do poklidné části cirkusu, vítejte! Asi má další oblíbená píseň. Tuomas a jeho melodie. Kytary, kouzelný hlas, který Vám málem vžene slzy do očí. Krásná orchestrálka, která se nakonec do Imaginaria přece jen hodí! Jste přece na severu!

Rest Calm
Opouštíte vlny mlčení, kytary musí znít. Opět se noříte do hlubin tajemna, které rozruší až Marco, kterého po chvíli prostřídá Anette. Čekali jste rychlou pecku? Mýlili jste se. Abyste se moc nerozjeli, musíte po chvíli zklidnit a poslechnout si pomalý refrén, který zní jako dětská ukolébavka. Ale ne moc dlouho, musíte pokračovat dál! Zběsilé tóny opět vystřídá Marco s Anette.

The Crow, the Owl and the Dove
Nejdřív Anette a pomalé tóny, teď si vzala k sobě i Marca. Krásná pomaloučká melodie, která Vás zase zklidní, abyste si mohli hezky prohlédnout zbývající kousek Imaginaria.

Last Ride of the Day
Jste ale v Imaginariu, musíte se probrat k životu! Takže rychle jedeme dál! Poslouchejte Anette, která po delší době pořádně rozproudí krev v žilách! Tahle píseň taky musí utkvět v paměti, když slyšíte i Marca. Teď už je těžké rozmýšlet, která píseň je nejlepší. Jen se zaposlouchejte a sami uvidíte, jak se všichni snažili a co vytvořili. Další pecka, která jen připomíná, kde jste a proč tu jste.

Song of Myself
All that great heart lying still
In silent suffering
Smiling like a clown until the show has come to an end
What is left for encore
Is the same old Dead boy's song
Sung in silence

Imaginaerum
Je načase se rozloučit. Tak si pojďme něco připomenout, abychom na nic nezapomněli. Tomuhle říkám Orchestrálka s velkým O!


Nevím, co k tomu dodat. Tohle opravdu překonalo veškeré mé představy. Nečekala jsem, že to Tuomas vezme až tak vážně s tím cirkusem. No, ale povedlo se to. Nightwish tímhle začali novou éru. Přijde mi to tak. Anette už nemá tak protivný hlas, písně jsou jinak laděné, jsou dechberoucí. Co jsem zatím četla, tak většina lidí, co do teď neměli Anette rádi, změnili názor. Já jsem ji začala tímto okamžikem mít ráda ještě víc, než předtím. Nemá cenu rozebírat téma Tarja. Ta je nenahraditelná, ale nedokážu si představit, že by tyhle písně zpívala. Každý si jde svou vlastní cestou. Někteří dokonce říkají, že tohla album je jejich nejlepší. To bych neříkala. Je prostě jiné. Jiné než všechno ostatní, co jsem doposud slyšela. Tuomas sám řekl, že se chtěl pokusit o něco, co před ním nikdo neudělal. Jak jsem vidět (teda spíš slyšet), tak se mu to povedlo.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lucka Lucka | Web | 11. prosince 2011 v 12:11 | Reagovat

Uaaa!!! Ty písničky jsou úžasný... Vážně :) Asi začnu poslouchat pravidelně Nightwish, a ne jenom občas. 8-)

2 Avilan Avilan | Web | 11. prosince 2011 v 12:13 | Reagovat

[1]: oh, tak to mě moc těší!! x) Jsem ráda, že fanoušků bude přibývat! :) ;)

3 majas-serials majas-serials | Web | 11. prosince 2011 v 12:39 | Reagovat

zatím jsem neposlouchala žádnou chci si koupit CD originál, ale všechny moje kamarádky co to slyšely tak pláčou jak je to hrozný utahaný, a že Nightwish s Anette ztratili všecjhno.. :-(

4 Avilan Avilan | Web | 11. prosince 2011 v 12:40 | Reagovat

[3]: Já si chci taky koupit originál.. No, tak ať to neposlouchají xD Jo, je to celkem utahaný album, ale je to prostě něco jiného.. A na druhou stranu.. Kdo by chtěl pořád poslouchat to samé? Je na jednu stranu dobré, že se zase posunuli kousek jinam :)

5 DC* DC* | 11. prosince 2011 v 19:11 | Reagovat

Dobré album, uvažuji o koupi digipack edice která obsahuje i instrumental CD. 8-)

6 Avilan Avilan | Web | 11. prosince 2011 v 19:13 | Reagovat

[5]: Jo, to já taky xD Ale u nás ve městě se někam vytratil člověk, co prodával DC a já to teď nemám kde sehnat a dojde mi riskantní teď před Vánoci něco objednávat přes net... :-/

7 Lalaith Lalaith | Web | 11. prosince 2011 v 20:40 | Reagovat

Máš pravdu, Anette už je snesitelnější. Upřímně, když jsem si Imaginaerum poslechla poprvé, většina se mi moc nelíbila, ale pak jsem šla podruhé a najednou mi to přišlo strašně skvělý! :-)

8 Avilan Avilan | Web | 12. prosince 2011 v 19:52 | Reagovat

[7]: Jo, taky jsem při prvním poslechu neměla moc dobrý pocit.. Ale po dalších posleších jsem totálně unešená. Tohle album je jednoduše famózní, přelomové.

9 Lily Avril Lily Avril | Web | 12. prosince 2011 v 21:27 | Reagovat

Ahoj rozjíždím nový blog o Avril Lavigne. Pokud bys měla zájem tak se ke mě koukni a zanech komentík, díky moc :)

10 kapriolls kapriolls | Web | 1. ledna 2012 v 12:53 | Reagovat

mov pěkné ;) sice ta videa už nefungují...
jinak musím říct že máš nejhezčí design,co jsem kdy viděla! palec nahoru ! ;)

11 Avilan Avilan | Web | 6. února 2012 v 0:05 | Reagovat

Oh, děkuji moc, ale chvála patří někomu jinému :)

12 Nagisa-chan Nagisa-chan | Web | 26. června 2013 v 10:49 | Reagovat

Nejraději mám část ze Song of Myself, kde recitují jejich příbuzní/kamarádi. Skoro mi vždycky tečou slzy.

13 Avilan Avilan | Web | 27. června 2013 v 21:05 | Reagovat

[12]: Jo, to je nádherné. Neuvěřitelně dojemné. Ostatně jako celé toto album. Ještě víc jsem unešená, když se dívám na film. Ten je ještě mnohem emotivnější, protože mluví o Tuomasově duši x)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama