Mozek versus státnice

18. února 2017 v 10:20 | Avilan |  Mé myšlenky
Zdravím Váš, mí blogoví přátelé!
Po téměř dvou měsících je tu další článek.

K tématu týdne - už jenom z pohledu rozdělení minutového srdečního výdeje v klidovém stavu se dá předpokládat, že nejdůležitějším orgánem je mozek, protože jím proudí 13% minutového srdečního výdeje. Ledvinami sice proudí 25%, ale tady nejde jenom o výživový, ale hlavně o funkční oběh.

No, dost z přednášky fyziologie.

Pokud aspoň občas zamíříte na můj blog, musí Vám být jasná jedna věc. Mám po státnicích.

A jak že to dopadlo?

No, jsem Bc.!!!

V lednu jsem prakticky nikde nebyla, jenom jsem seděla doma v učení a vytvořila si menší doupě. Přítel kolem mě skoro pořád musel skákat, skoro všechno dělal sám. Pořád chodil nakupovat, vymýšlel večeře, vařil. Hlavně mi dal prostor a klid k učení. Toho si opravdu nesmírně vážím. Jeho podpora (i psychická) mi neuvěřitelně pomohla. Takže jsem jenom seděla doma a učila se. A vyplatilo se!

Státnice jsme dělaly dvě. Kamarádka bohužel na jaře neobhájila, takže by pro ni tohle byla konečná, kdyby to nedala. Bylo na ní vidět, že je mnohem víc nervózní než já, která jsem šla ke státnicím poprvé. Naštěstí jsme to obě zvládly. Je fakt, že kdybych tam měla být asi úplně sama, že bych se z toho sesypala, ale když jsme byly dvě, tak už to bylo lepší, trochu jsme se mohly podporovat nebo spíš utěšovat v tom, že obě si toho moc nepamatujeme, i když jsme se učily hen už od října. Ale uchovejte si v paměti všechno, když máte do nějakého předmětu přes 200 stran složitých pojmů, cyklů a primitivních rozdílů. A k tomu anatomii. Když jsem se učila molekulární biologii, dokonce jsem se v noci jednou probudila a v hlavě mi probliklo - beta svorka! Tak jsem musela vstát a jít zjistit, u koho se beta svorka vyskytuje. Věděla jsem, že je při replikaci, ale nevěděla jsem, zda u prokaryot nebo eukaryot. Kdo by si taky ve tři v noci vzpomenul, že. A tak to bylo s mnoha věcmi.

Učila jsem se většinu času v Brně. U rodičů to byl totiž nesplnitelný úkol. Tam mě vydeptali už před Vánoci. Byli jakoby hluší k celému dění kolem. Vůbec nebrali v úvahu, že mi na začátku třeťáku změnili obor, nechali stejné předměty, ale změnili státnice kvůli tomu novému oboru v názvu. Místo z osmi předmětů jsem měla najednou státnicovat z devatenácti. A k tomu všemu mi nechali na jaře jeden povinný předmět, který byl opravdu tak těžký, že se i doporučovalo si ho nechat až na ten třeťák, protože by byla vražda se to učit znovu třeba za rok. Jenomže nám ten předmět v povinných nechali, ale už jsme ho neměli ve státnicích, protože byl součástí státnic toho bývalého domovského oboru. No já se na něj učila přes týden a nedala ho. A protože bych zabila skoro další týden učením na druhý pokus, pak by mi zbývaly na státnice 2 týdny. A to po dvoutýdenní pauze, kdy se jenom občas na něco podíváte, by byl nesplnitelný úkol. A tak abych si ubrala nervů, jsem se rozhodla k té zkoušce jít až na konci června, což znamenalo prodlužování o semestr. Jedna spolužačka to riskla a nějakým zázrakem odstátnicovala. Druhou spolužačku vykopli ze školy a tak jsme zbyly už jenom dvě právě na únor.

Možná si říkáte, že 4 lidi na oboru je děsně málo. My jsme menší odnoží z molekulární biologie, co šli na směr antropogenetika. Protože se nějak neshodlo vedení, tak ten náš směr přešoupli papírově pod jiný obor. Předměty stejné, jenom státnice jiné. Máme dva testy, při čemž jeden se skládá z předmětů, které má prakticky jenom ten daný směr hlavně a druhý test je společný pro celý obor. A protože na těch oborech je dohromady hodně lidí, tak je to písemně. Až magisterské státnice jsou ústně.


Víte, je jedna věc, když Vás podporují přátelé. Když i jejich rodiče mají radost, že jste odstátnicovali. Když pak jdete ke kamarádce a její rodiče otevřou šampus. Ale stejně zamrzí, když Vám otec ani nepogratuluje a ještě je naštvaný, že teď bude mít kvůli Vám vyšší daně. Ale jak mi řekl přítel, dělám to přece kvůli sobě. Proto se těším, až zase pojedu do Brna k němu. Nebo teda spíš k nám domů na byt. Musím teda ještě splašit někde brigádu, bohužel z té minulé se mi teď zpátky neozvali.A stejně i po různých fyziologiích, anatomiích a biochemiích je pro mě asi obtížné odpovědět, co je nejdůležitějším orgánem. Protože na to se těžko dá odpovědět v jednotném čísle. No a nebo kdybychom se na to podívali z pohledu fylogeneze, tak můžeme probrat všechny živočišné a rostlinné druhy a určit u nich, co je pro ně z pohledu životních funkcí a strategií přežití nejdůležitější. A nebo můžeme jít ještě dál, k prokaryotům, k bakteriím. Ty sice nemají orgány, ale zaručeně můžeme považovat za nejdůležitější jejich jádro tvořené nukleovou kyselinou.

Co se týká člověka a jeho bytí, když nevezmeme v potaz fyziologické funkce, ale spíše etiologii, myslím si, že je opravdu nejdůležitější mozek. Když vynecháme všeobecně známé věci jako je boj o přežití a rychlost šíření nervového signálu. Dneska je přece možné (teoreticky) orgány transplantovat. Ale těžko si zachováte Vaši osobnost, když Vám někdo vymění mozek.
Jen se zamyslete nad tím, jak je úžasné, kam se věda už nyní dostala. Dokáže léčit neuvěřitelné množství nemocí. A přesto ještě spoustu věcí nevíme.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 18. února 2017 v 11:15 | Reagovat

Moc gratuluji! :-)

2 Avilan Avilan | 18. února 2017 v 19:09 | Reagovat

[1]: Děkuji! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama