Vysoká škola

27. března 2017 v 12:06 | Avilan |  Zažila jsem
Protože mám po státnicích a minulý týden jsem se účastnila promocí, napadlo mě napsat článek o mém studiu. Nebo ani ne tak o mém studiu (to by asi nikoho nezajímalo), ale spíše o bakalářském oboru a směru, který jsem studovala. Když se mě totiž lidé občas zeptají, co studuji, následuje další otázka - a co to je?
Snad bude nápomocný tento článek těm, kteří by chtěli studovat biologii a pracovat například ve výzkumných laboratořích.


Už na základce, asi v osmé třídě, jsem věděla, že pokud půjdu na vysokou, chci studovat chemii a biologii. Na střední jsem se doslova zamilovala do genetiky. Naši mě sice nutili na medicínu, ale to jsem fakt nechtěla. A dneska jsem ráda, že jsem na medicínu nešla. Jestli je aspoň pár "příběhů, např. o zaplaceném studiu" pravdivých, jenom bych byla naštvaná. Navíc když srovnám to, jak si medici ustavičně na všechno stěžují a dělají ze svého oboru hotový mordor...

Zpátky k věci. Když jsem si ještě na gymplu vybírala obor, padla mi do oka Lékařská genetika a pak Molekulární biologie a genetika. Ještě jsem se hlásila i na další obory a na další školy, všude mě vzali, jenom ne na lékařskou genetiku. Tak jsem zvolila molekulární biologii a genetiku. Sice jsem pak mohla přejít na tu Lékařskou genetiku, protože dost lidí se nezapsalo a moje výsledky z přijímaček mě pak posunuly výš, ale nakonec jsem se rozhodla zůstat na molekuláře.

Pokud se zúčastníte nějaké olympiády na střední (minimálně krajského nebo celostátního kola, to teď nevím jistě), můžete se dostat na experimentální biologii na Masárně i bez přijímaček. Sice si pak uvědomíte, že pokud se na Váš obor přijímá 80-90 lidí a aspoň 20 lidí přijmou díky olympiádám, tak pak musíte být sakra u přijímaček dobří. Ale na takové obory nemůže jít každý blbec ;). Navíc jsou přijímačky hodně o štěstí a strategii. Přijímací zkouška se skládá ze dvou částí. Jednou částí je test z biologie a chemie. Ten mi přišel opravdu triviální. Pokud se totiž učíte na profilovou maturitu z biologie a chemie, tak Vás tam asi nemá opravdu co zaskočit. Druhou část tvoří TSP.

Dále jsem věděla, že na konci prváku si zvolím směr - antropogenetika. Dneska už tento směr bohužel není součástí molekulární biologie, protože se vedení neshodlo. Antropogenetika přešla pod Speciální biologii. Nicméně předměty jsou stejné, jenom státnice jiné. Nový oficiální název je: Studijní obor - Speciální biologie, směr - Antropobiologie a antropogenetika.Na začátku studia je důležité se nezbláznit a nevzdát se, pokud nepatříte mezi bedny nebo flegmatiky. Najednou na Vás padne tíha všeho učiva a povinností. Máte takový rozvrh, že někdy máte školu až večer, jiný den jedete od osmi do osmi a nestíháte si ani zajít na oběd. Pořád nějaké přednášky, cvika. Přijdete ze školy unavení a musíte napsat protokoly. Spočítat příklady ředění, zjištění koncentrací, odvození závěru, tabulky a další ptákoviny. Postupně přestanete chodit na přednášky. Buď se tam nudíte nebo musíte psát protokol. Nebo prostě zrovna vyšel Váš oblíbený seriál. Dneska vím, že je důležité si zjistit, zda je nutné na tu nebo onu přednášku chodit. Ale největší pitomost je chodit pouze na cvika. Sice si z přednášek moc neodnesete, ale určitě Vám to pomůže pak při zkouškovém. Samozřejmě jsou předměty, kde přednášející jenom čte z prezentací nebo je vyučující tak nudný, že stejně nedáváte pozor. Pak je lepší svůj čas investovat jinak.

V prváku je největší strašák chemie, tedy Základy obecné a anorganické chemie. Tento předmět byl před pár lety lehký. Ale udělali z něj třídičku. Bohužel nevypovídá nic o znalostech studentů. Klasicky, někteří to prostě natipují a i ti nejchytřejším to může utéct vždy o jednu otázku a prostě mají smůlu. Já ten předmět opakovala. A docela jsem kvůli tomu měla deprese. Ke konci prváku už jsem si říkala, jestli mě ten obor vůbec baví. I když spoustu lidí kvůli tomuto předmětu vyhodí, jdou stejný obor studovat znovu. Někdy pak tu chemii dají, někdy ani v průběhu druhého studia ne.

V prvním semestru jsme měli obecnou genetiku, buněčnou biologii, organologii a histologii. Všechno zajímavé předměty. Horší to bylo se systémem rostlin, ten tak zábavný nebyl. Navíc zrovna ten rok udělali vyučující zradu a udělali nové testové otázky :D. V jarním semestru na nás čekal systém živočichů, což je další zabiják. Zde hodně záviselo na tom, který z vyučujících Vaši písemku bude opravovat. Navíc na přírodovědě, když řeknete, že jste viděli Uspávače hadů, každý ví, o koho se jedná. Přednáší právě i fylogenezi a diverzitu živočichů. Jeho přednášky jsou hotovým utrpěním. Dalším obtížným předmětem byla molekulární biologie, ale tam obtížnost vyvažuje zajímavost. Navíc pokud patříte mezi lidi, kteří vyloženě mají rádi věci, které musí pochopit, aby se je naučili, tak pak jsou podobné předměty přímo pro Vás. Já nesnáším telefonní seznam, stejně jako většina mých spolužáků, proto jsou pro nás největší strašáci systémy.

Abych shrnula prvák.
V prváku bylo důležité si najít kamarády, se kterými byste mohli nadávat nad pivem. Navíc nikdy nevíte, jaké mají tito lidi známé - třeba mají vypracované protokoly, staré testy, rady ohledně vyučujících. Já jsem zrovna bydlela s o rok starší holkou studující Lékařskou genetiku, je fakt, že mi hodně pomohla, ještě i ve třeťáku jsem se jí ptala ohledně výběru vyučujícího na cvika. V prváku jsme měli dost cvik, skoro ke každé přednášce. Většinou se pak psal zápočet, někde i průběžné testy. K tomu jste museli vypracovat protokol ke kačdému cvičení.

Důležité jsou taky volitelné předměty. Já bohužel dala na sestru a dala jsem si jenom ty povinné. Protože jsem pak nedala chemii a neměla žádné předměty navíc, měla jsem pak málo kreditů, které jsem doháněla v druháku. A to není výhra. V druháku jsem fakt nevěděla, co dělat dřív. Byla jsem skoro pořád ve škole a o víkendech jsem sotva stíhala vypracovávat protokoly. Tudíž o zkouškovém jsem na všechno hleděla jako puk. Na Masaryčce je spousta předmětů, které jsou opravdu zajímavé a nezabijete jimi tolik času kvůli přípravě na ukončení. K tomu si můžete zapsat i předměty z jiných fakult, to jsem asi využila zatím jenom u finštiny. Dále musíte absolvovat zkoušku z angličtiny a povinné jsou dva semestry tělocviku.

Druhák.
Jak jsem psala výše, druhák byl pro mě opravdu náročný. V podzimním semestru jsem opakovala chemii. Bylo nás opravdu hodně, k tomu to někteří i zabalili. Každopádně jsem našla další spolužačku, která opakovala a chtěla se na chemii připravovat společně. Jako ne se učit, to by asi nemělo smysl. Ale spíše jsme řešili zkoušku samotnou. Vy se naučíte věci z přednášek, máte svoje obsáhlé zápisky, přelouskanou tlustou učebnici a stejně při pohledu na logické otázky jste zoufalí. A když Vám nepomůže ani druhá hlava a google, jde asi vidět, že se jedná o náročný předmět. Pokud teda nebudete mít štěstí na otázky nebo tip. Nakonec jsme to obě zvládly a ještě nám pan docent i pogratuloval. Ale ne všichni měli takové štěstí. Dost lidí vyrazili, i mého spolužáka z gymplu.

V druháku už jsem byla na směru antropogenetika, ale předměty jsem měla skoro stejné jako zbytek molekuláry. Možná úplně stejné. Na podzim jsme měli fyziologii živočichů. Hodně zajímavý předmět, opravdu. K tomu cytologii a anatomii rostlin. Jak nemám ráda kytky z pohledu ylogeneze a diverzity, tak cytologie mě opravdu bavila, protože to bylo nenáročné učení a lehce zapamatovatelné, nepotřebovali jste používat mozek na hlubší myšlení a ještě se nejednalo o seznam, který byste museli znát od A po Z.. Horší to bylo s biochemíí. V jarním semestru jsme měli fyziologii rostlin. To byl zase jiný kalibr. Nešlo ani tak o obtížnost, jako spíš o to, že mě to nebavilo. Horší než samotná zkouška byla cvika. Já vážně nesnáším grafy, protože nejsem kamarádka s excelem. To jsem se vždycky u protokolů navztekala. Hodně zajímavá však byla mikrobiologie. Možná se jednalo i o nejzajímavější cvika.

V druháku jsem měla opravdu kotel volitelných předmětů. Od antropologie přes evoluční biologii po palegonetiku a mikrotechniku. K tomu finština, optické kontrastní a zobrazovací metody, další genetiku, biologii nádorů.

K tomu jsem v jarňáku opakovala fylogenezi živočichů. Možná si klepete na čelo, co jsem to za debila. Ale ono na konci prváku jsem řešila onemocnění přítele, ke všemu jsem řešila, jestli mě ten obor baví a nakonec jsem si řekla, že stejně budu na podzim opakovat chemii, tak se nemá cenu teď přepínat, když možná ani do jarňáku nedojdu. He, živočichy opakovala ta stejná holka, co se se mnou připravovala na chemii. Tak jsme v podobném duchu pojaly i fylogenezi živočichů a ejhle.

Můžete jít navíc na dvě terénní vícedenní cvičení. Jedno se týkalo systému živočichů a druhé systému rostlin.

Třeťák.
Začátek třeťáku byl pro mne neuvěřitelně psychicky vyčerpávající. Bylo to období, kdy se náš směr přesunul pod jiný obor. A my dostali na výběr. Buď zůstaneme na molekuláře nebo na antropogenetice pod jiným oborem. Čistě na molekuláře jsem zůstat nechtěla. Mě prostě živočichové a rostliny nebaví, mě zajímá opravdu spíš člověk. A tak jsem šla pod ten jiný obor. Ale mělo to své nevýhody - změna státnic. Jeden test nám zůstal stejný - skládal se z anatomie, antropometod, antropometrie a auxologie, ovšem druhý test... Původně druhý test měl obsahovat obecnou genetiku, genetiku II, molekuláru a metody molekulární biologie (což je nejtěžší předmět celého studia). Ale protože jsme přešli pod ten druhý obor, tak jsme ten jeden test museli mít všichni z toho oboru stejný a až druhý test se lišil podle jednotlivých směrů.. No a ten společný test se skládal prostě ze všech povinných předmětů, které mají jednotlivé směry společné. Všechny chemie, biochemie, histologie, genetiky, buněčky, molekuláry, systémy, fyziologie atd. No tak si to představte, co to bylo za sodu.

V podzimním semestru jsem nejvíc času zabila anatomií. Měli jsme ji jednosemestrální, ale vyučující se zasazuje o to, aby byla dvousemestrální jako u mediků, protože obsahově po nás chtějí skoro totéž. Takže jsem každý den aspoň hoďku dvě trávila nad anatomií, před samotnou zkouškou jsem fakt od rána do noci nedělala nic jiného. K tomu jsem měla bioinformatiku, bakalářský seminář a taky antropologickou metodiku I, která byla zaměřená na historického člověka a bylo to spojení přednášky a cvika. A k tomu nějaké ty volitelné předměty jako buněčné a tkáňové kultury. Samozřemě jsem si již četla články k bakalářce, to byl taky porod, Vám povím.

Jarní semestr obsahoval auxologii, antropometrii a taky metody molekulární biologie. Jak jste jistě pochopili, tento předmět jsme už my neměli na státnicích. Ale udělat jsme ho museli. Je to opravdu, opravdu zajímavý předmět a hodně přínosný. Ale je to vyloženě seznam metod, enzymů a jejich funkcí, klonovacích vektorů a zobrazovacíh metod. Protože jsem se spíš učila už na státnice, přípravě jsem se moc nevěnovala a zkouška mi utekla o kousek. Kdybych tehdy věděla, že někdo i psal řediteli ústavu kvůli té zkoušce, že dotyčnému utekla, tak bych to udělala taky a mohla jsem jít ke státnicím. Ale já jsem byla prostě naštvaná. Odmítala jsem se na tu zkoušku učit s tím, že bych zabila další dny učení na státnice a než riskovat, že přijdu o jeden pokus ze dvou u státnic, radši jsem si studium o semestr prodloužila.

Ve třeťáku jsem ale zjistila taky důležitý fakt. Že mě ten obor baví. Jak pak máte předměty, které vyloženě patří k Vašemu směru, buď si začnete při učení říkat - wow, to je ale boží! A nebo - proboha, co je to za blbosti.

Bakalářská práce
Bakalářka na Antrpogenetice je odborná rešerše. Prostě si vyberete téma a louskáte jeden odborný článek za druhým. Musíte hodně hledat. Navíc spousta článků není dostupná ani přes univerzitu, tudíž se můžete pokusit napsat si o něj autorovi. Bohužel, mně žádný článek nikdo neposlal :D. Důležité je dát si pozor na plagiátorství. Každou koninu musíte citovat. Přece jenom v našem oboru jde hodně o autorství, tudíž vstoupit do vědecké praxe s nálepkou plagiátora asi moc nechcete, i když se většinou jedná jenom o nepozornost. Občas mi došlo, že mám v textu víc závorek s citacemi než samotného odborného textu. Docela mě zarazilo, když jsem po první konzultaci odešla s totálně červeným a poškrtaným textem a pak se dověděla, že moje vedoucí se tím mým textem ještě ostatním dvěma holkám chválila, jak je to dobrá práce. Docela paradox, nemyslíte? :D Hlavně se o to téma musíte zajímat. Domlouvat si schůzky s vedoucím práce a spolupracovat. Pak se Vás bude snažit podržet u obhajoby nebo aspoň v posudku. Ale jakmile na to budete kašlat, nosit stránky se zpožděním a ve špatné kvalitě, musíte počítat s tím, že vedoucí se za Vás nepostaví.
Až diplomová práce je praktická, provádíte experiment, vyhodnocujete ho... Bakalářka Vás má spíš připravit na zjišťování informací, naučíte se pracovat s odbornými články. Až v diplomce zužitkujete své znalosti.

Abych to shrnula. Nemůžete čekat, že tenhle obor vystudujete, když budete všechno dělat na poslední chvíli, když se na zkoušky budete učit den předem. Pokud teda nemáte fakt dobrou paměť. Ale nemůžete si říct, že se máte něco naučit jenom na zkoušku a pak to nebudete potřebovat. Budete to potřebovat minimálně u státnic. A všechno se líp učí, pokud jste se to už jednou dobře naučili. Dál nemůžete čekat, že budete mít strašně hodně času, i když nebudete třeba moc ve škole. Chodit každý druhý den do hospody a prosedět večery u televize asi nepůjde. Od toho tu jsou jiné fakulty a obory. Ale pokud máte opravdu rádi biologii, hlavně na molekulární úrovni, tenhle obor je pro Vás.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 stuprum stuprum | Web | 27. března 2017 v 18:27 | Reagovat

Paradox je, že mozek ještě funguje!

2 Karol Dee Karol Dee | Web | 27. března 2017 v 18:35 | Reagovat

Já studuju obecnou biologii na Karlovce. Za nespornou výhodu považuji možnost sestavit si vlastní rozvrh. Je to velká pomoc. :)

3 Avilan Avilan | Web | 27. března 2017 v 18:57 | Reagovat

[2]: U nás jdou bohužel jakž takž sestavit docela cvika, ale bohužel není možné hýbat s přednáškami. Na lékařské mají třeba laboranti rozvrhy dané úplně.

[1]: No, občas pozoruji, že mi už vynechává xD

4 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 29. března 2017 v 23:13 | Reagovat

Sledovala jsem studium nejen synů na vysoké škole, ale i vnuček. Jedna už má magisterské studium za sebou na filosofické fakultě. Další z nich si vybrala poměrně těžký obor- Na technickém oboru, chemii. Začala na můj popud z počátku studovat nižží gymnázium. Měla na to, tak proč ne? Prošla s vyznamenáním, pak se přihlásila na ČVUT Brno. Studovala výborně, to je fakt, že poctivě  šprtala, čedrvený diplom jí otevřel cestu na doktorantské studium. Další důvod byl ale ten, že nesehnala odpovídající místo. Takže další studium a poloviční úvazek v laboratořích chemických. Vdala se mezitím a až dokončí studium, ráda by měla rodinu. Tak si říkám, kam směřuje to dlouhé, usilovné studium? Jedině snad, že by se uvolnilo místo někde na škole a mohla by učit. Další vnučka vystudovala mezinárodní konzervatoř, ale nakonec studuje Karlovu univerzitu s oborem, který jí umožní vyučovat děti dramatickému umění. Nevěří, že by při svých zásadách prorazila na divadelní scéně. ;-)  :-D

5 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 29. března 2017 v 23:16 | Reagovat

Mimochodem, pocit rodinných příslušníků, které  promující pozve na promoci je nádherný... Absolvovala jsem ho několikrát a vždy jsem se v duchu nafukovala, jako bych na tom měla nějakou zásluhu. Houbec, akorát jsme jim umožnili využít nadání. Dobrý řemeslník je vzácnější- skoro, ne? :-)

6 Avilan Avilan | Web | 30. března 2017 v 13:01 | Reagovat

[4]: Bohužel nevím, jak je to s uplatněním chemických oborů, já se zašiju buď do laboratoře nebo do soukromého sektoru (pochybuju, že bych se vypracovala na forenzní, ale kdo ví). Tak snad bude mít štěstí :). Já kolem sebe pozoruju dost spolužáků z gymplu, co šli na fildu a už teď ví, že je jim to na nic a že jim to stejně nějaké dobré pracovní podmínky nenaskytne. Člověk si musí dát pozor, na jaký jde obor, aby nezabil právě jenom roky studiem k ničemu.

[5]: Jojo, taky jsem pozorovala lidi v aule, jak se dmou pýchou :D Promoce jsou vážně úžasné a jsem ráda, že jsem si to rozmyslela a šla na ně :D

7 Lucka Lucka | E-mail | Web | 30. března 2017 v 13:52 | Reagovat

Mě státnice čekají v létě, snad úspěšně, kdo ví. :-D Na biologii bych neměla buňky, takže tě obdivuju, že ses vrhla na takové studium. My měla na VŠ fajn, že jsme si rozvrh mohli sestavit podle sebe, takže jsem chodila třeba tři dny v týdnu. :-)

8 Avilan Avilan | Web | 30. března 2017 v 16:11 | Reagovat

[7]: Budu přát hodně štěstí, určitě to vyjde! :) My si mohli volit jenom cvika no :( Jako mě biola dycky bavila ze všech předmětů nejvíc, takže to byla jasná volba celkem :D

9 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 3. dubna 2017 v 11:24 | Reagovat

[6]: Vnučka dělá na poloviční úvazek v laboratoři, mělo by přece být kontrolováno složení potravin a pod., takže uplatnění by chemici měli najít. Stejně...říká se, že je to těžký obor a přitom červený diplom  měly studentky  a jen jeden student. Nejlepší z celé třídy také byla docela nenápadná dívka, vnučka měla diplom  děkana. Ale opakuji, neměla to opravdu zadarmo, studovala pečlivě. Koukala jsem na všechny ty vzorce a učivo jako jojo.

10 Avilan Avilan | Web | 3. dubna 2017 v 11:34 | Reagovat

[9]: Jenomže zase chemických oborů je všude hodně. Aspoň v Brně na Masyryčce, VUT i Mendlovce. Takže absolventů je pak asi hodně a o místa se perou :( Ale pokud se snaží, učí se a je dobrá, tak si doktorátem akorát otevře další možnosti :)

11 DannyCrync DannyCrync | E-mail | Web | 11. srpna 2017 v 13:19 | Reagovat

ВНИМАНИЕ!!! Ядекс и отношение к клиентам смотреть всем!!!
Посмотрел и был в ШОКЕ....
Вот ссылка на Ютуб
https://www.youtube.com/watch?v=IdYDpLcuVnA

12 Dol33larpi Dol33larpi | E-mail | 13. srpna 2017 v 3:08 | Reagovat

<b>Добро пожаловать на наш сайт</b>
<b>V.I.P. Услуги
OpenVPN
DoubleVPN Service
Proxy/Socks Service</b>
<a href=http://0.00000007.ru/2#2nE6HAzw2S>
<img>http://0.00000007.ru/3#m5AK8htW4e</img>
</a>
------------------------
Постоянно огромное количество socks и proxy серверов online
на сегодняшний день: 33557 IP в 198 странах
<b>Высокая анонимность - мы гарантируем, что наши эксклюзивные прокси сервера целиком и полностью анонимны</b>
(тоесть не ведут логов и не видоизменяют<b> http заголовки)</b>

Шифрация траффика до сокс сервера, собственные технологии туннелирования траффика!
Сверхнадёжная защита IP и всех соединений без приложения VPN
Возможность защищённого соединения с сокс серверами включена на всех тарифах! Скрыть или изменить свой IP можно 2-мя кликами мышки.

<b>Совместимо с Windows 2k/2k3/XP/Vista/Seven/Win8
Совместимо с MacOS, Linux, BSD (100% работоспособность через WINE)
Совместимо с любыми виртуальными машинами</b>

Безусловно САМЫЕ низкие расценки на анлимитный доступ при самом высоком качестве
Наше правило - больше приобретаешь - меньше платишь
Возможность выбора наиболее подходящего анонимного прокси сервера - фильтрация по маске
-IP Hostname Language Uptime Country City Region-
Неизрасходованные прокси не сгорают при окончании времени действия аккуанта.
ICQ бот на всех тарифных планах!
<b>Высококлассная техподдержка</b>
Автоматическая оплата средствами популярных платёжных систем WebMoney , PerfectMoney и BITCOIN
Полностью Анонимный VPN Сервис
Доступ по защищённому https протоколу
<b>Всё что надо для получения доступа это зарегистрироваться и произвести оплату!</b>

<a href=http://0.00000007.ru/2#wR2K7aS5mr>Vip proxy</a>
__________
купить прокси socks5 приватные
+как обойти блокировку видео вконтакте
обход блокировки яндекс
обход блокировки сайтов интимсити

13 Mariaon Mariaon | E-mail | Web | 29. srpna 2017 v 10:16 | Reagovat

Мечтаете как-то разнообразить сексуальную жизнь? Добиться принципиально новых ощущений помогут игрушки для взрослых

Один из самых востребованных способов достичь сильных ощущений – <a href="https://afroditalove.ru/category/vibromassazher-vibrator/">купить вибратор</a>. С его помощью достаточно проcто добиться стимуляции эрогенных зон и точек на теле. Только не пользуйтесь им в одиночку, доверьтесь своему любимому. Это хорошо укрепит вашу эмоциональную и физическую связь и поможет стать более раскованными и открытыми друг с другом.</p>
Также среди интим-товаров распространены наручники, эрекционные кольца, смазки и стимуляторы. Начните с чего-нибудь одного, не бойтесь попробовать разные варианты, и вы обязательно найдете то, что придется по душе вам обоим.</p>
Стоит заметить: <a href="https://afroditalove.ru/category/prezervativy/">купить презервативы</a>, вакуумные помпы, <a href="https://afroditalove.ru/category/vaginalnye-shariki/">вагинальные шарики</a>,фаллоиммитаторы, и остальные <a href="https://afroditalove.ru/">секс-игрушки</a> можно в интернет-магазине «Афродита» (afroditalove.ru).</p>

14 Michaylemaitiori Michaylemaitiori | E-mail | Web | 5. září 2017 v 15:36 | Reagovat
15 AlysonAdx AlysonAdx | E-mail | Web | 9. října 2017 v 2:05 | Reagovat

My friend and I went camping the other day. It was a horrific experience, as he wouldn't let me sleep all night. He kept talking about random subjects and whined about his anxiety. I totally told him to <a href=https://www.snowdonrailway.co.uk/phpunit/tramadol-para-perros>here</a> and deal with it.

16 MIAFsp MIAFsp | E-mail | Web | 18. října 2017 v 20:49 | Reagovat
18 BethanyLuh BethanyLuh | 30. října 2017 v 1:40 | Reagovat

Hello everybody! Recently I have been dealing with a lot of challenges. Friends and doctors keep telling me I should consider taking meds, so I may as well <a href=https://www.flickr.com/photos/143968294@N02/37513685690/>click here</a> and see how it goes. Problem is, I haven't taken it for a while, and don't wanna get back to it, we'll see how it goes.

19 ElvaEih ElvaEih | E-mail | Web | 15. listopadu 2017 v 22:06 | Reagovat

Hey guys!!!
designs and builds specialty lines of lead oxide production equipment, material handling systems, battery related process machinery, parts, and accessories for the battery, pigment, glass, and chemical industries.  http://techbasys.com offers technical application and engineering services to help the customer acheive maximum benefit from their equipment and manufacturing processes.

20 ElvaMcy ElvaMcy | E-mail | 26. prosince 2017 v 16:57 | Reagovat

апрапрапр

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama