"Protikuřácký zákon" s odstupem času

24. července 2017 v 9:20 | Avilan |  Mé myšlenky
Nechtěla jsem o tomto tématu psát, protože jsem si říkala, že určitě půjde o zveličený povyk, že to nebude taková katastrofa, jak někteří líčí a předpovídají. Napadlo mě počkat si, jak to bude vypadat s odstupem času a ne se hrnout na článek ještě v době, kdy zákon neplatí. Zatím uběhla nějaká doba, co tento zákon zaběhl do praxe (od 31. 5. 2017). Rovnou říkám, že v zimě to bude vypadat zase kdo ví jak, ale teď mi jde o to, abych Vás seznámila se situací, která aktuálně panuje v Brně.Co si vůbec o tomto zákonu myslím já? Jako nekuřák?

Podle mě je to blbost. To řeknu rovnou. Argument typu - chci se najíst a nedýchat u toho kouř - cha, cha, cha... Co na to taky jiného říct? Kdo se chodí líp najíst do hospody??? Bože. Pokud jsem se chtěla dobře najíst, tak jsem určitě nešla do nějaké putyky, ale do normální restaurace, kde se logicky nesmělo kouřit ani před tímto nesmyslným zákonem. A o to jde - o možnost volby. Když jsem chtěla posedět s partou kamarádů nad půllitrem, rozhodně mi nevadilo jít si sednout do kuřácké hospody. Když jsme se s řítelem chtěli najíst, šli jsme si sednout do restaurace, kde se nekouřilo.
Přijde mi to fakt jako nesmyslný zákon. Pokud záleží vedení státu na zdraví svých občanů, proč nezakážou prodej cigaret úplně? Hm? No protože by přišli o značnou část příjmů, tudíž to nikdy neudělají. A tak radši na oko si zlepší preference u určité části obyvatelstva. Jako fakt tenhle krok nechápu. Protože jak si přečtete dál, podle mě ten zákon absolutně ničemu nepomohl. Spíš naopak... Jistě, je spousta států, kde tento zákon běží a lidi si ho pochvalují. Je dost možné, že i tady za pár let budeme všichni spokojení a situace venku se vrátí do normálu. Ale nevím, zatím to vypadá hrozně...


Čeho jsem si všimla v bytě?

Nepamatuju si, že bych si loni musela stěžovat, že lidi na balkonech kouří a já mám kvůli nim smrad až v bytě. Ale letos? Jako vážně? Vážně mi v těchto horkách musí vletět cigaretový kouř několikrát za den do bytu? Jednoduše mi přijde, že lidi teď kouří víc doma. Asi je to spojené i s tím, že se nesmí kouřit na některých dalších veřejných prostranstvích. Takže bezva, já mám díky tomu teď každou chvilku smrad v bytě. Díky moc!
Je to samozřejmě krátkodobé pozorování, uvidím, jak to bude vypadat dál, třeba v zimě.


Jsou teď v hospodách zástupy maminek s dětmi?

Dalším arguemntem pro tento zákon byl, že budou moct konečně do hospod (what???) chodit i maminky s dětmi. Že nekuřáci si budou moct konečně s přáteli jít taky někam sednout. Hm. Hm. Co na to říct. Asi jsem slepá no :)
Přijde mi to fakt nelogické. Teď se uprostřed debaty někdo zvedne a jde si zapálit. Nebo naopak někdo zůstane u stolu sedět sám, protože zbytek jeho přátel si šel pokecat před hospůdku, ale někdo musí zůstat u stolu hlídat věci. A kdo jiný by je měl hlídat, než ten nekuřák, který je tak šťastný, že konečně nemusí dýchat ten kouř, tak proč by ještě chodil s nima, že jo. Tudíž na jednu stranu mi přijde, že tenhle zákon drobet ničí společnost, respektive komunikaci mezi skupinami lidí. Když sedíme v hospůdce a někdo se zvedne, aby si šel ven zapálit, tak pak konverzace ustane, aby dotyčný o nic nepřišel a nebo se bavíme dál a dotyčný přijde o něco, co se mu pak převyprácí. Prostě je to zvláštní...


Nejdůležitější část. Venku je to příšerné...

Ano. Je to fakt příšerné. Přes den je to ještě v pohodě. Ale večer??? Jednou jsem šla kolem desáté přes Maliňák sama a byl to děs. Skupinky podnapilých lidí postávaly venku. Lidé kouřili, v ruce půllitr, kolem nich bordel, pohozené nedopalky. Skupinky řvoucích lidí si všimnete už z dálky. Snažíte se je obejít, ale musíte vejít až do silnice. Nebo můžete riskovat mezi nimi projít, ale nerada bych skončila s propáleným trikem, protože některý podnapilý kuřák zavrávorá špatným směrem. Opravdu to je nepříjemné. Ten hluk k tomu a vůbec. Ne, vypadá to prostě příšerně. Co to jako má být sakra??? Tohle je jako lepší, jo? Že když jdu večer po Brně, tak se musím vyhýbat těmto skupinkám, na ulicích je bordel, smrad z cigaret, rozlitý alkohol, hluk místo klidného večera. Děkuji, za tohle vážně strašně moc děkuji!!!


Cože? Kuřácká zahrádka?

Mám dojem, že dřív právě zahrádky byly nekuřácké (opravte mě, pokud se mýlím, ale mám dojem, že dost zahrádek u hospůdek bylo nekuřáckých, pokud jsem narazila na vyjímky, tak se omlouvám). Teď je to opak. Hospody jsou poloprázdné a zahrádky přeplněné, takže když si chceme jít navečer sednout na zahrádku, musíme počítat s tím, že zahrádky budou plné a zakouřené. Co na to říkají maminky s kočárky? Je to určitě lepší, že jo? :)
Jsem zvědavá, jak to tady bude vypadat v zimě. Teď chodí kuřáci často teda na zahrádky. Ty v zimě ale nefungují. Takže mám se obávat toho, že venku před hospodami to bude vypadat ještě hůř, než jak to vypadá teď? Toho se vážně děším, upřímně...Co jiného k tomu říct (napsat)? V zimě možná tolik lidí venku postávat nebude, možná jich bude ještě mnohem víc, nevím, každopádně klidná letní procházka je klidná letní procházka. Teď je to spíš letní kličkovaná a rozhodně ne klidná. Doteď měli lidé volbu, kam si půjdou sednout. Jestli si chtějí dát cigárko u piva nebo se chtějí slušně najíst. Teď jsou kuřáci jakoby na pokraji společnosti vyhánění na ulici. Jsou z nich vyvrhelové, kteří musejí postávat na ulici. To jsme to dopracovali.

Co takhle zakázat pití alkoholu, které ničí zdraví? Co zakázat letní venkovní koncerty, které narušují spánek lidí bydlících v okolí? Jistě, alkohol pije jenom dotyčný, ale alkohol může ničit rodiny, že jo. Ale podívejte. Ehm, svatí nekuřáci.. Nebylo lepší, když byli (když to tak řeknu) kuřáci zavření uvnitř? O kolik je lepší tato situace, když místo v hospodě dýcháte ten kouř všude venku? Jsem nekuřák a tohle se mi prostě nelíbí. Mladí teď mají cigarety všude na očích, malé děti kouř dýchají, když se jdou ven projít, lidé nadávají při každém větrání, když bydlí nad hospůdkou. Já nad hospodou nebydlím a stejně musím nadávat, protože lidi víc kouří doma. Takže děkuji, děkuji moc.Opravdu musím doplnit, že se jedná pouze o postřehy za krátkou dobu. Zákon platí teprve druhý měsíc. V zimě může být situace jiná, za rok, za dva..
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Raja Luthriela Raja Luthriela | Web | 25. července 2017 v 23:01 | Reagovat

No, mě ten nekuřácký zákon taky vadí. Tedy před tím mě nechával úplně chladnou. Jsem nekuřák na o kuřácích jsem stejně nepřemýšlela. Do hospody  chodím dvakrát do roka. Tak to nějak vydržím. Ale co teď?
Na jednom místě ve Strakonicích je třeba kuřácká zahrádka přes celý chodník a na silnici jezdí auta. Ale to nějak obejdu a jdu dál.
Problém je, že u nás na vesnici je hospoda takových 50 metrů od našeho baráku. Před kuřáckým zákonem všichni byli zalezlí uvnitř a bylo to v pohodě. Teď jak chodí všichni kouřit ven, tak vždycky slyším, jak tam mluví. A mě to ruší, když mám večer otevřené okno. Já na to nejsem zvyklá.

2 Avilan Avilan | Web | 26. července 2017 v 8:51 | Reagovat

[1]: To naprosto chápu a v tom právě vidím velký problém, na který před tím nikdo nemyslel. Teď ti lidi, místo toho, aby byli zalezlí vevnitř, tak musí chodit ven a co pak mají dělat lidi, kteří bydlí v okolí a chtějí klid. Někdo to prostě nedomyslel :(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama