Nemoci - FeLV, FIV, FIP

13. září 2017 v 10:30 | Avilan |  Kočky
Zdravím Vás, kočkomilové! Zdravím i přátele zvířat nebo obvyklé návštěvníky mého blogu. Jak jsem si předsevzala, tak plním. Přicházím s článkem o nemocech rozšířených mezi kočkami. V tomto článku se zaměřím na 3 nemoci, které jsou známé jen chvíli, mnoho majitelů koček o nich vůbec neví, ale to neznamená, že by se měly přehlížet. Právě naopak.

FeLV

Virus kočicí leukémie (Leukóza)

Jedná se o závážné onemocnění, kdy 1/3 koček, která se dostane s virem do kontaktu, onemocní. V naprosté většině případů onemocnění končí smrtí zvířete.

Vir zodpovědný za onemocnění řadímě mezi retroviry (Retroviridae; svou jednovláknovou RNA přepisují pomocí reverzní transkriptázy do DNA, kterou mohou včlěnit do genomu hostitelské buňky). Vir napadá imunitní systém, onemocnění se tedy projevuje ztrátou imunity, kdy je kočka vnímamá na infekce, vzniká chudokrevnost, tvoří se nádory. FeLV může mít i chronický průběh, kdy se střídají období klidu a obodbí s projevy onemocnění. Novorozená nakažená koťata do dvou měsíců umírají. U koťat nakažených do osmého týdne má FeLV rychlý průběh a koťata umírají, půlroční nakažená koťata umírají do třetího roku věku.

Mezi klinické příznaky se řadí nechutenství, horečky, kočky působí unaveně, hubnou. Při rozvoji onemocnění dochází k chudokrevnosti, náchylnosti k infekcím, zánětům dýchazích cest. V dalším průběhu onemocnění bývá postižen trávicí trakt, kdy kočky rychle hubnou, zvrací, mají průjmy, vyskytují se záněty v dutině ústní, záněty očí. Zvětšují se mízní uzliny. Dochází k neplodnosti nebo rození mrtvých koťat.

K přenosu mezi kočkami dochází pohlavním stykem, žraním z jedné misky (tedy přenosem slinami), kýcháním (kapénkou), močí, trusem - je důležitý blízký výskyt koček. Vir není odolný, lze jej zlikvidovat běžnými dezinfekčními prostředky. Kočky se mohou stát bacilonosičem - po přenosu viru se nevyvine onemocnění, mohou jím však nakazit jinou kočku.

Onemocnění se nepřenáší na člověka ani na další druhy zvířat.

FeLV lze diagnostikovat krevními testy u veterináře (povinné pro kočky s PP), existuje vakcinace. Ovšem léčba onemocnění prakticky možná není, léčí se pouze průvodné jevy.

Po pozitivním testu však nemusí majitel přistupovat k uspání zvířete. Onemocnění může být dlouhou dobu bez příznaků. Je pouze nutné kočku izolovat od ostatních zvířat a nepouštět ji ven. Jsou nutné pravidelné návštěvy veterináře, očkování. Po rozvoji onemocnění však jiná varianta není - není potřeba kočku nechat zbytečně trápit. Jak jsem již uvedla, vir je málo odolný, přežije pouze pár hodin, po úmrtí zvířete tedy nemusíte mít strach pořídit si jiné zvíře. Je pouze důležité vyměnit záchod, misky atd.FIV

Virus imunodeficience ("Kočičí AIDS")

Stejně jako u předchozího onemocnění, ani FIV není přenosné na člověka nebo jiná domácí zvířata, týká se pouze kočkovitých šelem. Toto onemocnění bohužel není možné ani vakcinovat, ani léčit.

Vir patří mezi lentiviry (Lentivirus; řadí se mezi retroviry s dlouhou inkubační dobou).

K přenosu onemocnění mezi kočkami dochází krví (často kousnutím, rizikoví jsou nejvíc nekastrovaní toulaví kocouři), slinami, vir se nachází v mlezivu, mléci i mozkomíšním moku, možný je přenos pohlavním stykem. K infikování koťat dochází v děloze, při porodu, slinami, mlékem, mlezivem.

Po proniknutí do organismu se vir usadí v mízním systému, nemoc může být až roky bez projevů. Po propuknutí onemocnění dochází k vysokému úbytku bílých krvinek, oslabení imunity (ale nevznikají nádory) - oranismus není chráněný proti infekcím. Lze pozorovat záněty v dutině ústní, záněty očí a kůže v olbasti hlavy, zvětšení mízních uzlin, chudokrevnost. Vyskytují se horečky, nechutenství, ztráta hmotnosti. Střídá se s nepříznakovými obdobími, kdy se majiteli kočka jeví jako zdravá, ovšem kočka je velmi nebezpečná pro své okolí možným přenosem viru. V dalších fázích onemocnění je postižen trávidí trakt - kočka zvrací, trpí nechutenstvím, rapidně hubne, má průjmy a krev ve stolici.

Diagnostika se opět provádí krevním testem (povinné pro kočky s PP). Test je průkazný až několik týdnů po nakažení, proto je dobré koťata pozitivních koček opakovaně testovat. Pokud nesedí výsledek krevního testu s klinickými projevy kočky, je možno provézt PCR, kde se prokazuje přítomnost genetické informace viru.

Protože se jedná o nevyléčitelné onemocnění, kočka podlehne většinou infekcím, kterým se z důvodu oslabené imunity nedokáže bránit. Opět není nutné kočku ihned nechat uspat. Částečně lze průvodné jevy léčit pomocí antibiotik, izolací od zdravých koček. Ovšem v rozvinutém stádiu je nejelpší variantou kočku uspat. Vir opět není moc odolný a na vzduchu rychle odumírá, nemusíte se tedy bát pořídit jinou kočku.


FIP

Infekční peritonitida (zánět pobřišnice)

Další virové onemocnění typické pouze pro kočky. Zpravidla postihuje koťata a kočky do věku dvou let. Většinou končí smrtí zvířete.

Vir patří mezi koronaviry (Coronaviridae, Nidovirales; obalené jednovláknové RNA).

K přenosu dochází přímým kontaktem mezi kočkami - slinami, olizováním, nosním sekretem, trusem, přenosem na plod (koťata do 2-5 měsíců umírají). K přenosu stačí miska, chovatelské pomůcky, prostředí, kde byla infikovaná kočka. Ve vnějším prostředí vir přežije i 2 měsíce, některé kočky se mohou stát bacilonosičem.

Vir se nejpve usadí v lymfatickém systému, kde dochází k jeho pomnožení. dále přechází do vnitřních orgánů, kde způsobuje vznik zánětů. Onemocnění může ze začátku probíhat bezpříznakově nebo se mohou vyskytovat průjmy, rýma. Při rozvoji onemocnění se vyskytují vysoké horečky, apatie, nechuť k jídlu, hubnutí, průjem, zhoršené dýchání.

Vlhká forma - výpotek v břišní dutině, ztížené dýchání, horečka, zvětšení břicha, nechutenství. Suchá forma - nekoordinované pohyby končetin, křeče, krev nebo hnis v očích.

Krevní testy jsou nespolehlivé, protože se soustřeďují na celý kmen koronavirů. Provádí se proto další hematologické a biochemické vyšetření krve, spolehlivá je biopsie.

Pokud zvíře onemocní, není žádná vyhlídka na vyléčení, doporučuje se ihned uspání zvířete. Pokud je kočka v dobré kondici, může se podávat umělá výživa, infuze, antibiotika. Jde ale pouze o prodloužení života o několik měsíců, ne o vyléčení.

Ochrana před onemocněním je pravidelné očkování. Po úmrtí zvířete je důležité novou kočku přinést nejdříve za dva měsíce. Vir lze zničit běžnými dezinfekčními prostředky, je tedy důležité vše důkladně vydezinfikovat. 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama